Realizace a vnímání melodie v šepotu

Adléta Hanžlová

Vedoucí práce: Ing. Tomáš Bořil, Ph.D.

Fonetický ústav FF UK

Abstrakt:

Melodie patří mezi suprasegmentální vlastnosti řeči a její vnímání se odvíjí především od rychlosti kmitání hlasivek, které se projevuje v základní frekvenci. Šepot je však definován absencí fonace a tudíž v něm základní frekvence nutně chybí. Přesto se zdá, že zamýšlená melodie je i v šepotu rozpoznatelná.

V rámci své bakalářské práce se věnuji této problematice z percepčního a akustického hlediska. Představuji percepční test obsahující nahrávky šeptané řeči a zpěvu v šepotu, který prokázal, že rozeznání melodie v šepotu není vždy dílem náhody. Dále pak shrnuji provedenou akustickou analýzu zkoumající vliv zamýšlené melodie v šepotu na pohyb formantů, poměry formantů, spektrální těžiště a spektrální sklon. V této akustické analýze se jako možné koreláty melodie šeptané řeči ukazují F2 a spektrální těžiště signálu bez hlavního formantového pásma. U zpěvu v šepotu potom F2, F3, poměry F2:F1 a F3:F2, spektrální těžiště a spektrální sklon.

Klíčová slova: šepot, intonace, absence fonace, základní frekvence, akustické koreláty melodie, percepce

Přečtěte si celý text práce.

Citace:

Hanžlová, A. (2022). Realizace a vnímání melodie v šepotu., Bakalářská práce, Univerzita Karlova. Vedoucí práce Tomáš Bořil.

bibtex:
@book{hanzlova_sepot_2022,
address = {Praha},
title = {Realizace a~vnímání melodie v~šepotu},
publisher = {Bakalářská práce, {U}niverzita {K}arlova},
author = {Hanžlová, Adléta},
year = {2022},
}